Menu

Vybere si každý

0 Comments

A určitě najdeme i mnohé jiné věci. Můžete se podívat také do vašeho auta. Je to prostě materiál výborných vlastností a všestranného využití. Molitan je obchodní název (tento název je patentem České republiky) pro pěnový polyuretan. Má dlouhou životnost. Je pevný, lehký, pružný, otěruvzdorný a tvarově stálý. To je důležité třeba u zmíněných matrací. U matrací jsou rozměry dané. Ale pokud je potřeba vyrobit něco, co má rozměry nestandardní, lze pořídit molitan na míru. Výrobci nebo obchodníci vám ho seříznou z metráže či desek podle potřeby. Některé prvky vyrobí ve specializovaných firmách přímo ve formách na míru.
dětské postele.jpg 
Jak se vyrábí?
Pěnový polyuretan je polymer. Vyrábí se ve zpěňovacích strojích pomocí polyadice diisokyanátů a dvoj či vícesytných alkoholů. Při této výrobě vzniká uretanová (karbamátová) vazba.
vázičky a kniha na stolku.jpg 
Jak se využívá průmyslové výrobě?
Pěnový polyuretan se dobře zpracovává a jeho vlastnosti nabízí pestré možnosti, jak ho využít. Má pevnou strukturu a snadno přilne k různým povrchům. Této vlastnosti se využívá například v automobilovém průmyslu (kombinace s kovy, sklem a plasty při výrobě opěrek, polstrování, autoskel apod.). Ve stavebním průmyslu se používá pěnový polyuretan v různých úpravách na fasádní desky, zvukové a tepelné izolace.
Dále se používá na výrobu:
–    tlumících prvků (kufry, jiné obaly, výstelka při přepravě křehkých předmětů)
–    potahových materiálů proti opotřebení a chemickému poškození
–    vláken pro textilní průmysl (oděvy určené pro sport), výplně polštářů, podsedáků, dekorací apod.
–    nábytku (čalounění ploch, opěrky, sedáky, sedací soupravy, křesla atd.)
–    prvků pro sportovní vybavení (např. kolečka, podložky, sedla a různé doplňky)
–    prvků pro průmyslovou výrobu (průmyslové válce a papírenské válce, kola, kladky, dopravníkové válečky
pes v pelíšku.jpg 
S molitanem se setkáváme zkrátka doma, v práci, při sportu, v dopravních prostředcích na cestách i v době odpočinku. Prostě na každém kroku!